Outline nasıl hazırlanır, essay yazmak isteyen herkesin cevabını bilmesi gereken bir soru. Outline hazırlamak İngilizce essay yazarken atılacak ilk adımdır. İyi bir yazı iyi bir outline ile başlar.

outline nasıl hazırlanır
outline nasıl hazırlanır

Outline nedir?

Outline nedir diyorsanız outline, yazı taslağı demektir. Yani yazacağınız İngilizce kompozisyonun ana fikrini ile giriş, gelişme ve sonuç paragraflarında kullanacağınız fikirleri içeren bir taslaktır.

Outline hazırlamak neden önemlidir?

Outline hazırlamanın birkaç büyük faydası vardır.

İlk olarak outline hazırlamak yazınızın tutarlı olmasını sağlar. Essay yazarken daldan dala atlamak yerine hangi fikri nereye bağlayacağınızı bilerek hareket etmenizi sağlar. Eğer essay yazmadan önce outline hazırlarsanız hangi fikri nerede kullanacağınızı, hangi örneği nereye yazacağınızı bilirsiniz ve böylece yazı yazarken kaybolmazsınız.

Outline hazırlamanın ikinci faydası ise essay yazarken zaman planlamanıza yardımcı olmasıdır. Outline hazırladığınızda kaç tane paragraf yazacağınızı ve her paragrafta ne olacağını planladığınız için elinizdeki zamanı essay ihtiyaçlarına göre bölüp yazınızı vaktinde bitirebilirsiniz.

Outline nasıl hazırlanır?

Şimdi de gelin birlikte adım adım bir outline nasıl hazırlanır görelim.

İlk önce konu seçelim. Konumuz şu olsun: What are the advantages and disadvantages of nuclear energy? (Nükleer enerjinin avantajları ve dezavantajları nelerdir?)

Şimdi konumuz belli olduğuna göre bu konuyla ilgili avantaj ve dezavantajlar bulalım.

Nükleer enerjinin avantajları

  • Lower Greenhouse Gas Emissions
  • Powerful and Efficient

Nükleer enerjinin dezavantajları

  • Dangerous
  • Radioactive waste

Avantaj ve dezavantajları sıraladıktan sonra bunlardan hangilerini kullanacağımıza ve kaç paragraf yazacağımıza karar vermek gerekiyor. İki tane gelişme paragrafı olacaksa bir avantaj bir de dezavantaj seçeriz. Daha sonra thesis statement yazılır.

Thesis:

There are advantages of nuclear energy such as lower greenhouse gas emissions as well as disadvantages such as radioactive waste.

Outline Örneği

Tüm bu yazdıklarımızı bir araya getirirsek:

Introduction

Thesis: There are advantages of nuclear energy such as lower greenhouse gas emissions as well as disadvantages such as radioactive waste.

Body 1

lower greenhouse gas emissions

Body 2

radioactive waste

Conclusion:

Summary + restatement of thesis + remarks

Essay Dersleri

İngilizce kompozisyon yazma yani essay yazma ile ilgili detaylı anlatımlar için Essay Dersleri


Etiketler: outline örneği, outline nedir, outline ne demek, outline examples, outline nasıl hazırlanır, outline örnekleri