Writing eğitimi ile ilgili bizi hasta eden şey

Sürekli gördüğümüz ve bizi tabiri caizse hasta eden bir writing eğitimi problemi var. Farklı farklı okullardan birçok öğrenci hazırlık eğitimini tamamlasa bile writingi geçemeyip destek almak için bize geliyorlar. Bu öğrenciler ad yapmış üniversitelerin öğrencileri ama gelin görün ki durum vahim. Öğrenci essay formatından ve fikir geliştirmekten bihaber geliyor.

Ama en büyük problem öğrencilere nasıl essay yazılacağının canlı canlı adım adım gösterilmemiş olması. Öğrenci diyor ki hocam biz bunu okulda işledik. Formatı anlatıp bir tane yazın diye ödev verdiler. E bu çocuk kendi başına zaten yazabiliyor olsa hazırlıkta işi ne? Maalesef çoğu hazırlık biriminde öğrencilerin gözü önünde canlı canlı adım adım essay yazılmıyor. Buna çok ihtiyaç var ama bu yapılmıyor. Bu da bizi hasta ediyor. Madem öğrenci 1 yıl hazırlığa gidecek okulda kaç yüz saat geçirecek bari o vakte değsin. Ya da madem hazırlıkta 1 yılda öğrenemediği şeyi birkaç haftada bizimle öğrenecek o zaman hazırlığın işi ne?

Hazırlık writing dersleriyle ilgili sizi en çok rahatsız eden şey ne? Sizce en büyük eksik ne?

Ziyaretçilerimizden cevaplar

1

Merhaba ben …. Üniversitesi’nde hazırlık okudum. Şu an iktisat ikinci sınıftayım ama gelin görün ki hazırlıkta bölüme ait hiçbir eğitim verilmedi. Bölümde kullanılan terimler ile ilgili hiçbir eğitim verilmedi. Derslerim İngilizce ve bana hazırlık sınıfında doğru düzgün essay bilgisi verilmediği için paragraf yazmakta zorlanıyorum. Aslında sadece writing dersi değil grammar dersinde de çok fazla bi eğitim alamadım. Şu an eksiklerimi tamamlamaya çalışıyorum hazırlıkta sadece yüzeysel ve sınavlara yönelik eğitim veriliyor.

2

Bu konuda kesinlikle doğru bir durumdan bahsetmişsiniz en çok şey konu üretmekte zorlanıyorum ve bazen cümleler arası bağlantı kurmakta zorlanıyorum. Teşekkürler.

3

basit konular veriyolar ögrencilere elle alınır konular olmuyor bu konular hazırlığı çok boş geciriyolar resmen keske writing üzerine yogunlastırabilseler ögrencileri

4

Bahsetmiş olduğunuz gibi bir writing/essay kitabı aldırıp 50 dk boyunca bize o kitabı okutturup etkinliğini yaptırıp sonra bizden bir konu hakkında yazı yazmamazı istiyor 2 senedir writing eğitimi alıyorum ve hala bomboş olduğumu düşünüyorum.

5

Dil bakımından bir şeyler yazabilme yeteneği, konuya ilişkin ( Essay ve Argument konusu ) ön bilginin ya hiç olmaması, ya da çok yeterli olmamasından da kaynaklanabilir. Çünkü, konunun bütünlüğü içerisinde bir tez geliştirmek için, konu ”  Türkçe olsaydı nasıl bir taslakla sonuca dönüştürebilirdik ” şeklindeki bir fikir altyapısının eksikliğinden olduğu kanısındayım. Çünkü bu bilgi eksikliği, kişinin kendisini, yakınını,çevresini ve hadiseleri tespit ile bunları ifade etmek için  yeterli donanıma sahip değillse, eminim ki, yabancı dili ne kadar iyi olursa olsun, bu yetenek topal kalır diye düşünüyorum. Çünkü,Türkçe öğrenimini yeterince  alamamanın sancılarıdır bütün bu yaşananlar.. Geriye, kendisini ifade etmekten aciz kişilerdir bıraktığımız, başka hiçbir şey değildir..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir